Webináře DMS Připravili jsme pro Vás sérii webinářů na téma - Pořádek ve firemních dokumentech, snadno a rychle
ZJISTIT VÍCETentokrát jsme zavítali mezi programátory na pobočku do Dvora Králové n.L. a vyzpovídali Honzu Špůra, kolegu, který u nás pracuje už od dob svých studií a zůstal nám věrný do současnosti. Přečtěte si, co s sebou přináší práce programátora, čím může být zajímavá a proč my ostatní máme programátory, samozřejmě zcela neoprávněně, tak trochu za podivíny.
Honzo, kdy a jak začala tvoje kariéra v CDC?
Je tomu již 9 let, kdy jsem začal pracovat na naší pobočce ve Dvoře Králové nad Labem na pozici programátora IFS. Tehdy jsem ještě studoval na univerzitě v Pardubicích UPCE na Fakultě elektrotechniky a informatiky. Řekl bych, že jsem tehdy v celku rychle zapadl do procesu vývoje a do týmu.
Čemu se věnuješ a co konkrétně tvá práce obnáší?
Pracuji na pozici vývojáře IFS aplikací, ale pracuji i na jiných projektech, jako jsou například vývoj MES systému STROJBAN, nebo vývoj aplikací na platformě INTREXX. Vytváříme jak nové zákaznické úpravy, tak samozřejmě poskytujeme technický support v podobě např. hledání chyb systému a jejich oprav. Zajišťujeme také jakousi oporu konzultantům, pokud potřebují v systému něco dohledat nebo zjistit jak přesně daná část systému funguje. Nejvíce mě baví vymýšlet a vytvářet něco nového. Z technického hlediska se i často podílím přímo na návrhu řešení dle zákaznických požadavků.
Jak běžně vypadá tvůj pracovní den a je něco, bez čeho se v práci neobejdeš? Bez čeho „nefunguješ“?
Pracovní den programátora by se mohl zdát pro někoho takový jednotvárný a možná i nudný. Jde o kancelářskou práci, tedy téměř celý den před obrazovkou, to ano, ale člověk má za tou obrazovkou tak trochu svůj svět, a tím, že má možnost řešit různé úkoly, tak je to pestrá a tvůrčí práce, to mě na tom baví. Během pracovního dne, kromě programování, konzultuji s kolegy a někdy i se zákazníky případná řešení daných požadavků.
Určitě se neobejdu bez našeho týmu a to jak v oddělení vývoje, tak i v oddělení konzultantů a projektových manažerů. Pokud bych měl přeci jenom uvést, něco bez čeho nefunguji, tak to bude bohužel „kafe“ :-D.
Dělal jsi pro zákazníka nějaký speciální projekt?
Ano, jedním a asi největším speciálním projektem je systém STROJBAN, který je vytvořen zákazníkovi přímo na míru dle jeho potřeb a požadavků. Tento systém je samostatně běžícím systémem a je propojen se systémem IFS pomocí integrace. Systém STROJBAN řeší paletové hospodářství a odepisování výroby přímo na pracovištích podniku. Data zaznamenaná pomocí tohoto systému pomáhají ke zlepšování řízení výroby a řízení kvality produktů.
V nedávné době jsme v CDC začali aktivně používat systém Intrexx, na jehož implementaci ses podílel a zároveň se stal i součástí našeho produktového portfolia. Řekneš nám ve zkratce, o jaký systém jde, jaké jsou jeho možnosti, pro koho je vhodný a v čem spatřuješ jeho výhody?
Intrexx je velice zajímavá platforma, na které se dají vytvářet webové aplikace za použití co neméně psaného programového kódu, je to tzv. Low-code platforma. Co to znamená pro zákazníka? Např.: že i sám zákazník si může na této platformě v celku jednoduchým způsobem vytvořit určitou webovou aplikaci, nebo zákazník může požádat náš tým buď o podporu při vytváření takové aplikace, nebo přímo o celkovou implementaci konkrétního řešení. Na implementaci intranetu v naší firmě jsem spolupracoval s kolegyní, také programátorkou. Kromě nastavení základního konceptu a vzhledu intranetu jsme společně vytvořili pár jednodušších aplikací, které náš intranet oživili o další obsah, který přináší důležité informace našim zaměstnancům.
Využívá tento systém už i nějaký z našich zákazníků?
Ano, máme za sebou např. úspěšný projekt implementace platformy Intrexx pro našeho zákazníka SOPO, kde jsme taktéž integrovali data se systémem IFS. Na zákazníkův intranet se nyní přenášejí informace o výrobě, tak aby tyto informace byli online dostupné na velkoplošných obrazovkách přímo ve výrobních halách.
Jsou nějaké vlastnosti či předpoklady, které by měl mít podle tebe dobrý programátor, nebo se dá všechno naučit?
Já zastávám názor, že když člověk chce, dá se naučit všechno. A to platí nejenom pro programování, ale obecně pro cokoli. Samozřejmě, dost často je pro to zapotřebí něco tomu obětovat, zejména např. čas, a také jsou věci, které tomu učení trochu napomáhají, jako je např. logické myšlení, nebo umět přemýšlet objektově apod. Také tomu pomáhá to, když v tom nejste sám a máte se na koho obrátit.
Je pro tebe důležitý i pracovní kolektiv? Jak hodnotíš ten v CDC?
Pracovní kolektiv je pro mě velmi důležitý. Jako v každém dobře fungujícím týmu je i ve vývojářském týmu důležitá komunikace a sdílení informací a znalostí. Baví mě, když mohu někomu pomoct při řešení jeho úkolů. Snažím se být jakousi oporou, každému kdo za mnou přijde, stejně tak vím, že i já se mohu na kohokoli obrátit a požádat o pomoc nebo radu.
Co tě na práci baví a co bys raději vynechal, pokud bys mohl?
Neřekl bych, že bych něco vynechal. Jasně občas se řeší nesnadné úkoly, ale o tom to je, umět vyřešit i problematické záležitosti. Ten pocit po vyřešení takového úkolu je velice uspokojivý. Baví mě stále se učit něco nového a nezdráhám se nových výzev a úkolů. Jak jsem již zmínil, baví mě tvůrčí práce, dělat něco, co je někde vidět. Byť v naší práci je to ve virtuálním světě, ale tato práce pomáhá našim zákazníkům s konkrétními problémy a potřebami.
Nedá mi to, abych se nezeptala, jestli ti někdy nejde z těch písmen, znaků a kódů, které pro mě znamenají programování, hlava kolem. Já bych se asi ztratila na třetím řádku…
Je to asi takové, jako kdybychom se koukli na text naspaný čínsky. Pro nás „rozsypaný čaj“, ale když někdo zná ten jazyk, tak ho umí číst a psát automaticky. Důležitý je pak pochopit kontext a souvislosti.
Jak vás znám, vy programátoři jste tak trochu takový tichý a nenápadný tým, takže z tebe asi zábavnou historku z práce nedostanu, nebo by se nějaká přece jen našla?
No máš trochu pravdu, že si z nás někdy kolegové z jiných oddělení dělají legraci, že jsme takoví „pavouci“ :-D, celý den zastrčení v kanceláři, kde máme ten svůj svět. Jsme ale úplně normální, nevím o čem to mluví :-D. IT historek a hlášek pár máme, ale myslím, že by nebyly pochopeny a nejsou ani moc k publikování :-D.
Baví tě IT jako takové? Zajímáš se např. o novinky, které dnešní doba v tomto oboru přináší?
Jasně, IT mě baví už od dětství. U nás doma jsme byli všichni tak trochu těmi počítači „postiženi“. Společně s mým starším bratrem a s rodiči jsme dokonce všichni vystudovali stejnou střední školu SPŠE v Pardubicích samozřejmě se zaměřením na IT. Na IT mě právě baví to, jak to jde stále kupředu. Nedávno jsem našel starou paměťovou kartu a tam bylo napsáno 64MB, tehdy velikost uložiště jako prase, dnes tak na pár fotek :D. Kromě IT rád sleduji novinky ze světa vesmíru a vývoje nových technologií. Baví mě také sledovat náměty a koncepty z odvětví designu a architektury.
Poodkryješ i něco ze soukromé části tvého života? Např. jaké máš záliby a jak relaxuješ?
Mou největší zálibou je cyklistika. Při tom si nejvíce dokáži vyčistit hlavu. Nedávno jsem také začal celkem aktivně cvičit. Při sedavém zaměstnání, jako je to naše, je pro mě pohyb velice důležitý. Zajímám se o fitness a rád vařím.