6. 6. 2022
2 min.
Jiří Prokeš

Nezbytné technologie pro úspěšnou automatizaci ve výrobě

Nezbytné technologie pro úspěšnou automatizaci ve výrobě

Data nám ukazují, že nejlepšími výrobci ve své třídě jsou ti, kteří migrovali z manuálních procesů na elektronickou automatizaci kvality procesů. Ale aby to všechno fungovalo efektivně, musí se spolehnout na systém, který ovládá všechny informace a pracovní postupy, které jsou rozhodující pro výrobní procesy a umožní také zpětnou sledovatelnost a nepřetržitě zvyšuje výkonnost. Technologické řešení by mělo poskytovat podnikům některé důležité nástroje a funkce, mělo by umožňovat sledovat celý životní cyklus produktu a být připraveno na poskytnutí nejlepších výrobních výstupů.

Rychlý přístup k informacím o výrobě

Nezáleží na tom, kde se nacházíte. Systémy EIM (Enterprise Information Management) umožňují výrobci eliminaci izolovaných procesů, oddělení a datových toků do takové míry, že i když jsou důležitá data a dokumenty rozptýlené mezi různými obchodními systémy a odděleními, případně zařízeními, tak jsou vždy dostupné. U EIM není obsah připoután ke konkrétnímu umístění – lze k němu tedy přistupovat odkudkoliv a díky synchronizaci mezi různými systémy a zařízeními se zabraňuje i duplikaci obsahu. A se schopností propojit strukturovaná data (jako jsou nativní data ERP/podnikového informačního systému) a nestrukturovaný obsah (jako jsou nákupní objednávky, faktury, dodací dokumentace atd.), výrobci získají 360stupňový pohled na všechny aspekty jejich dodavatelského řetězce. Tento přístup umožňuje výrobci sledování produktu (a všech jeho komponent) prostřednictvím distribuční sítě až do doručení koncovému zákazníku a provádět i zpětnou sledovatelnost na úroveň dodavatele v případě problémů s kvalitou popř. první vstupní událostí v celém řetězci.

Řízení zabezpečení a oprávnění

Systémy EIM lze rozšířit na autorizované dodavatele a distribuční partnery, aby byla zajištěna kontrola bezpečnosti napříč dodavatelským řetězcem. S pokročilým zabezpečením mohou výrobci propojit jakoukoli externí stranu, službu nebo zboží s částí svého výrobního procesu a poskytnout tak kontrolovanou a bezpečnou transparentnost celého výrobního procesu. Sofistikované zabezpečení a kontroly oprávnění jsou zásadní pro monitorování procesů kvality dodavatelského řetězce (jako je správa SPP – „standardní pracovní postupy“ a sledování požadavků na školení/učení) a slouží k ověření, že pouze ti, kteří disponují potřebnými certifikáty, prohlášeními a bezpečnostními listy, mají přístupné specifikované třídy podle toho, do které třídy zaměstnanců a/nebo partnerů jsou zařazeni.

Elektronické podpisy

Ve výrobním prostředí musí být jakákoli nová verze SPP autorizována pomocí podpisu nadřízeného. Podobně jako v případě, když nový zaměstnanec nebo obchodní partner dostane zpřístupnění ke školením a edukačním materiálům, tak musí být manažeři kvality schopni prokázat, že tak učinili. Za pomoci integrovaného elektronického podpisu systém EIM zachytí důkazy o dokončení procesu, a pokud je objevena významná odchylka, tak související nápravná a preventivní opatření (CAPA) umožní díky dokumentaci a implementaci napříč dodavatelským řetězec jednání téměř v reálném čase. S elektronickými podpisy výrobci mohou sledovat změny ovládacích prvků pro ověření, že dotčení jednotlivci četli a pochopili nové SPP spojené s CAPA a poskytnout tak důkaz o dodržování obou jakostí procesů a kontroly změn.

Auditní stopy

Schopnost organizovat, tedy evidovat a vyhledávat aktuálně potřebnou dokumentaci, edukační materiály a výrobní procesy vyžadují časové razítko auditní stopy. Aby byly splněny tyto požadavky, EIM řešení organizuje a kvalitní formou řídí vše okolo dokumentace a souvisejících procesů. Eviduje kompletní historii verzí, zabezpečení systému, pracovní postupy a jednotlivá publikování. Tato funkce je zvláště důležitá pro výrobce v silně regulovaných odvětvích, kde je důkaz o shodě přísný a nezbytný.

Jedním z EIM systémů, který všechny jmenované funkce obsahuje, je systém M-Files, více se o něm dozvíte ZDE.

Mohlo by vás zajímat

Společnost ZAT úspěšně realizovala upgrade svého ERP systému IFS Úspěšný upgrade IFS Cloud ve společnosti ZAT

Společnost ZAT úspěšně realizovala upgrade svého ERP systému IFS

1. 7. 2024

Společnost ZAT, přední světový dodavatel automatizace průmyslových procesů, úspěšně provedla modernizaci svého ERP systému na nejnovější verzi IFS Cloud. Upgrade ERP systému byl třetí významnou…

Číst více
Tým CDC Data se představuje/5.díl – manželé Strapinovi

Tým CDC Data se představuje/5.díl – manželé Strapinovi

20. 12. 2021

Na předvánoční čas jsme si pro naše čtenáře připravili speciální rozhovor s Lubošem a Zdenkou Strapinovými, vrcholnými představiteli CDC Data. Dozvíte se v něm něco z historie, něco ze…

Číst více
Proč spolupráce formou práce na dálku ve světě neustále roste

Proč spolupráce formou práce na dálku ve světě neustále roste

9. 5. 2022

Odborníci již léta tvrdí, že práce na dálku – jinak známá jako práce z domova nebo home office – bude dále „vlnou budoucnosti“. Málokdo však předpovídal,…

Číst více
Co přináší NIS2 – nová směrnice o kyberbezpečnosti Co přinese NIS2 a jak se na ni připravit

Co přináší NIS2 – nová směrnice o kyberbezpečnosti

29. 1. 2024

V roce 2016 Evropská unie schválila směrnici o bezpečnosti sítí a informací, známou jako NIS. Tato směrnice, oficiálně označená jako Směrnice Evropského parlamentu z roku 2016, měla za…

Číst více

Webináře DMS Připravili jsme pro Vás sérii webinářů na téma - Pořádek ve firemních dokumentech, snadno a rychle

ZJISTIT VÍCE